TO SIĘ NIE ZDARZA

„Nie chciałam tej wystawy. Wstydzę się pokazywać nago. Nie chciałam mówić o tym, że mam raka. Boję się przyklejania etykietki. Muszę to jednak zrobić, ponieważ zbyt wiele nas, kobiet i mężczyzn, myśli, że trzydziestolatek to nie dotyczy, że refundowane przez NFZ co trzy lata badanie wystarczy, że jeśli nie ma objawów, to wszystko jest w porządku, że to się nie zdarza...”

„To się nie zdarza” to artystyczna foto-dokumentacja mojego przechodzenia raka szyjki macicy. To projekt o strachu. O bólu. O wsparciu bliskich. O utracie możliwości urodzenia dziecka. O miłości. O stereotypach. O ciele. O kobiecości. O ocknięciu się do nowej świadomości, do, wbrew pozorom, cudownego życia po raku. 

To mój najważniejszy projekt. Przed nim kilkanaście lat robiłam zdjęcia i miałam sporo sukcesów, jednak dopiero „To się nie zdarza” odsłoniło mnie jako artystkę i człowieka, zarówno przed światem, jak i przed samą sobą. 

Premierowa wystawa „To się nie zdarza” odbyła się w sierpniu 2018 w galerii Sala z Widokiem, w Krakowskim Forum Sztuki, niecałe cztery miesiące po mojej diagnozie. Po wernisażu miał miejsce wykład autorski oraz spotkanie z lekarzami: Pawłem Gruszeckim i doktorem Pawłem Szymanowskim. Rozdawaliśmy informatory i darmowe badania cytologiczne. Wydarzenie wsparli Scanmed, Rak'n'Roll, Zwrotnik Raka, Kwiat Kobiecości, Magnolia, Sanitas, Szpitalna 1, Święta Krowa, TA Fundacja, Fundacja 3-4-Start, Akademia Fotografii, Digital Camera, Fotopolis, Phototherapie, Grupa Lasem, Teraz Poliż, Radiofonia 100,5 FM oraz OFF Radio Kraków. Wystawa wpisana była do programu dziennego festiwalu DJland 8, który odbył się tego samego dnia. Do rana zebraliśmy 17971,83 zł na badania naukowe związane z rakiem szyjki macicy.

Jesienią o projekcie opowiedziałam na TEDx oraz otrzymałam wyróżnienie na International Photographic Awards. Wkrótce o „To się nie zdarza” zrobiło się naprawdę głośno: napisały o nim „Wysokie Obcasy”, „Miasto Kobiet”, „Gazeta Wyborcza” i „Dziennik Zachodni”. Zostałam zaproszona do kilku rozgłośni radiowych, „Dzień Dobry TVN”, „Pytania Na Śniadanie”, TVN 24, o kampanii mówiono nawet w „Faktach”. To właśnie ten projekt pozwolił mi dostąpić zaszczytu zostania jedną z „50 Śmiałych 2019” „Wysokich Obcasów” i nominowaną do Osobowości Roku „Gazety Krakowskiej”. „To się nie zdarza” doczekało się także własnej, przepięknej identyfikacji wizualnej, którą podarowała mi agencja Bisoñ. 

Zdjęcia zawisły w wielu miejscach: od wspaniałych wystaw, takich jak Krakowski Salon Sztuki, przez szpitale, aż do salonów kosmetycznych. Z projektem w bagażniku zjeździłam całą Polskę, mówiąc głośno o raku, przypominając o profilaktyce onkologicznej, udowadniając kojącą moc sztuki i szczerze dzieląc się swoją osobistą historią. Właściwie od sierpnia 2018 robię to nieustannie. 

To nie medialność jest jednak największym sukcesem „To się nie zdarza”. Od czasu premiery zwróciły się do mnie setki kobiet, dziękując za przypomnienie o cytologii w ostatnim bezpiecznym momencie, przełamanie tabu związanego z chorobą bliskiej osoby czy walkę o odpowiednie postrzeganie syrenek. Ilekroć opadnę z sił, przypominam sobie anonimowy SMS o treści „uratowałaś życie mojej babci” i dziesiątki innych podobnych mu wiadomości. Wtedy wstaję i walczę dalej.
 

Wystąpienie na TEDx Katowice: 

https://www.youtube.com/watch?v=IhCpZFFOd6E

CERTYFIKAT I WYSTAWA

PRASA

ALGORYTM