PROFILAKI

Poznaj Profilaki, bohaterów projektu „Żeby nie było” (raka oczywiście)!

Poznaliście już Profilaki, bohaterów tego projektu. Na slajdzie powitalnym grają w piłkę, świetnie się bawiąc (chociaż Odbyt Olaf jak zawsze trochę się cyka, że oberwie). Organizm to taki właśnie osiedlowy trawniczek, na którym ciśnie się w piłę, zupełnie jak na tej grafice. Narządy wciąż podają sobie różne substancje, dzięki czemu może trwać życie, a więc i nasza zabawa. Piłka w grze! ⚽️

Rak Ryszard też chciałby porzucać. Drepcze wokół trawnika, wystawia rączki. Nikt jednak nie chce się z nim bawić, nawet Płuca Przemek, gość niezwykle kontaktowy. Wszyscy wiedzą bowiem, że Rysiek przetrzymuję piłkę. Skubany nie chce oddać i psuje zabawę. Ba, jak się mu na więcej pozwoli, potrafi nawet z tą piłką uciec.

Czy Rysiek Cię goni? Nie wiadomo, ale spójrz na niego, jego niekontrolowanie rosnące, bujne kędziory, mroczny wzroczek i ostre zęby – lepiej uważać! Najbezpieczniej jest zatem przyjąć, że Rychu depcze Ci po piętach. Bez paniki, wiadomo, ale z dużą ostrożnością. 
Rak piersi to najczęściej diagnozowany rak u polskich kobiet. Rak jądra zaskakuje grupą wiekową, której najczęściej dotyczy – 15-35 lat. Liczba zachorowań na nowotwory skóry wzrasta już do 20. roku życia. Połowa osób, u których wykryto raka szyjki macicy, umrze z tego powodu. Każdego roku 2 tysiące Polaków słyszy diagnozę „rak tarczycy”, 3,5 tysiąca – „rak jajnika”, 16 tysięcy – „rak prostaty”. Rak płuca jest najczęściej występującym rakiem w naszym kraju, tuż za nim – rak jelita grubego. Istnieje też wiele innych rodzajów nowotworów. 


Zobacz, jak radzą sobie Profilaki! Niepokorny, nabuzowany testosteronem Jądra Jędrek pokazuje Ryśkowi środkowy palec (chyba, bo jest rozpikselowane). Pomysłowa i ekspresywna Szyjka Samanta podkłada Rakowi skórkę po bananie, by ten się wywalił. Elegancka i rezolutna Pierś Paulina stara się wymknąć niezauważona. Żywiołowa Tarczyca Teresa ucieka, ile sił w nogach. Tuż za nią biegnie wrażliwy Prostata Przemek. Ani chwili nie czekają też towarzyski Płuca Patryk i olśniewająca Jajnik Julka. Nawet powściągliwy Zmanię Zygmunt przebiera nogami, aż rozwiewają mu się włosy. Tylko biedny Odbyt Olaf zakrył rękami oczy i czeka na najgorsze. Nie martwcie się jednak, Olafowi zawsze udaje się w końcu uciec. 

Lubisz planszówki? To świetnie! Ograj raka! Weź kartkę i długopis albo lepiej otwórz „Notatki” w telefonie. Spójrz na planszę. Zacznij w lewym, górnym rogu, tam gdzie baner z napisem „start”. Poruszaj się zgodnie z kierunkiem strzałek, systematycznie spisując dotyczące Cię badania. Jeśli trafisz na pytanie, wyjdź dróżką żółtą, jeśli odpowiedź brzmi „tak”, różową, jeśli chcesz zaznaczyć „nie”. Z miejsc, w których nie ma pytań, tylko porady, wychodzisz zgodnie z ruchem strzałek. 
Po drodze spotkasz wszystkie Profilaki, jednak nie to jest w tej grze najlepsze. Wiadomo przecież: najważniejsza jest nagroda! Puchar to… Twoje zdrowie! Gdy dojdziesz do mety, na kartce lub w telefonie będzie gotowa lista badań profilaktycznych i częstotliwości, w jakiej dobrze jest je wykonywać. Pozostaje tylko zapisać się do lekarza… tak, dzisiaj! Szepnę jeszcze słówko: tak, wiem, że różne źródła polecają różne schematy profilaktyczne. Ja wybrałam wersje najczęstsze, gdyż właśnie te najbardziej lubią Profilaki! 

Jak pamiętać o badaniach profilaktycznych? Wystarczy mieć na uwadze dwie rzeczy. Po pierwsze, to, że czujesz się świetnie, wcale nie oznacza, że nic Ci nie jest. Nie chodzi jednak o to, by wymyślać sobie choroby, tylko żeby potwierdzać swoje zdrowie. Badania profilaktyczne nie zajmą dużo czasu, a w przyszłości pozwolą przeznaczyć swój czas na to, co najfajniejsze i najcenniejsze! Konserwuj drogę życia! 


Gdy już wiesz, że profilaktyka jest super ważna i masz swój kalendarz, możesz przejść do „po drugie”. Zatem, po drugie, umów terminy badań w wybranym, wygodnym czasie. Może zapisywaniem się na badania zajmuj się co roku, dzień po swoich urodzinach? Zdrowie to w końcu świetny prezent dla siebie, prawda? Pamiętaj, dobra p-rak-tyka czyni mistrza, trzymającego się z dala od Raka Ryszarda! 

Jest taki szczególny rodzaj profilaktyki, który można wykonywać bez lekarza, w domu, najlepiej co miesiąc… to samobadanie! Raz w miesiącu, po kąpieli, pooglądaj i podotykaj się trochę. Rób to powoli, cierpliwie, z wyczuciem. Jeśli dostrzeżesz jakąś zmianę, nie panikuj, tylko zapisz się do lekarza. 


Na tej, łazienkowo-dotykalskiej info-ilustracji przeczytasz dokładną instrukcję samobadania piersi i jąder. Powtórzę, rób to co miesiąc! Tak między nami, czy może być coś lepszego niż zabawa w lekarza dla dorosłych? Zobacz, Jądra Jędrek i Pierś Paulina świetnie się przy tym bawią! 

Badania profilaktyczne pozwalają wcześnie wykryć zmiany i przystąpić do skutecznego leczenia. Nie sądzisz jednak, że fajowo byłoby przede wszystkim... uniknąć tych zmian? Niestety nikt i nic nie da nam pewności, że nieproszony Rak Ryszard nie wpadnie do nas w odwiedziny. Możemy jednak dbać o siebie na co dzień. Rychu tego nienawidzi. 


Popatrz, co na wycieczce w parku robią Profilaki! Znamię Zygmunt używa kremu do opalania, zwracając uwagę na odpowiedni filtr i nie zapominając o tym, że słońce goni nas nie tylko na plaży. A kysz, czerniaku! Płuca Patryk rzuca (a właściwie wykopuje) palenie. Nie pozwól, by zdominowały Cię używki! Tarczyca Teresa jest profilaktyczną aktywistką, przypominającą Ci o Twojej liście badań profilaktycznych. Prostata Przemek to dobry trener. Sport to zdrowie! Szyjka Samanta zna milion przepisów na zdrowe jedzenie. Może skorzystasz? Odbyt Olaf osiąga zen… Hej, skoro Olaf umie odpoczywać i wie, czym jest work-life balance, Ty też możesz! 

„Na plażyyyyyy, na plaży fajnie jest!” Znasz tę piosenkę? Na tej info-ilustracji Profilaki wyjaśniająi, jak zrobić, by fajnie było nie tylko na plaży, ale i w pracy, w domu, w sklepie, u rodziny czy u lekarza. Poznaj proste sposoby na codzienne dawkowanie sobie szczęścia i spełnienia oraz ostateczne przybicie piątki… sobie samemu/samej. Kiepski stan psychiczny nie wpływa bowiem dobrze na Twoje zdrowie! 


Przestudiuj tę info-ilustrację. Zobacz, Pierś Paulina pokazuje Ci, że warto pobyć ze sobą, ot tak, po prostu. Można wtedy spokojnie pooddychać jak Płuca Patryk, poodpoczywać tropem Szyjki Samanty lub robić cokolwiek innego. Przemyśl słowa Jędrka o byciu własnym ekspertem. To mądry gość (i Jędrek, i ten ekspert, czyli Ty). Skorzystaj z mini-warsztatu Prostaty Przemka. Ćwicz asertywność z Odbytem Olafem i opanowanie z Tarczycą Teresą. Rozluźnij stosunki z poczuciem winy, niezdrowymi słowami, ocenianiem innych, przekonaniem o własnym pechu – warto posłuchać Jajnika Julki oraz Znamienia Zygmunta. Przeczytaj plażowe teksty, wprowadź je w życie i pokaż Rakowi Ryszardowi, że jest niemile widziany. Powodzenia! 

Masz kompleksy? Coś w Twoim ciele nie działa lub nie wygląda idealnie? Ktoś niemiło skomentował Twój wizerunek? Pomyślmy, kto jest dla Ciebie ważniejszy i bliższy Ci niż… Ty? W ciele jesteś we własnej osobie. W ciele możesz działać, istnieć, marzyć. Bez ciała nie masz szans na roześmianie się, przewrócenie strony w książce, pohuśtanie się na huśtawce czy wypicie herbatki, na przykład takiej z miodem i cytryną! Nie masz innego ciała do wyboru, więc fajnie byłoby dogadać się z tym, którym dysponujesz, nie sądzisz? Łatwiej żyć zdrowo i wesoło, będąc zintegrowanym ze swoim ciałem. 


Jajnik Julka uwielbia zabawy swoim wizerunkiem. Odbyt Olaf kocha... siebie. Zobacz, jak trafnie i zwięźle Profilaki wyjaśniają terminy 'body shaming' i 'body neutral'. 

Czy wiesz, że Prostata Przemek w wolnym czasie... maluje? A Tarczyca Teresa non-stop pstryka fotki? Profilaki nie uważają, że pasja to tylko dodatek do życia, opcja na czas-naprawdę-wolny czy pierdoła z mglistego szczytu piramidy potrzeb. Profilaki wiedzą, że pasja generuje sens życia, zdrowie i katalizowanie emocji! 


O prawdziwej pasji mówimy, gdy robiąc coś, czujesz się naprawdę świetnie, a potem chcesz wrócić do tej czynności jak najszybciej. Zerknij na tę info-ilustrację. To bomba pomysłów na świadome i poważne (wbrew pozorom) wykorzystanie pasji w swoim życiu. Bum! Spróbujesz? 

Oczy, które nigdy nie błyszczą, wystający ząb, niekontrolowanie rosnąca, czerwona czupryna… to on! Dziesiąta z trzynastu info-ilustracji, tworzących projekt „Żeby nie było”, przedstawia Raka Ryszarda! 


Dowiesz się z niej, skąd bierze się rak i czym właściwie jest, jaka jest różnica między nowotworem łagodnym i złośliwym oraz co to są przerzuty. Przejrzysz też objawy towarzyszące chorobom nowotworowym oraz specjalizacje lekarzy, do których najlepiej udać się w konkretnej sprawie. Pamiętaj proszę, że nie każdy kaszel oznacza raka płuca, z kolei nie każdy rak układu moczowego daje od razu krew w moczu! Objawy wypisane na żółtych polach nie muszą oznaczać raka, z kolei rak niekoniecznie musi się objawiać. Nie samodiagnozuj się, zostaw to specjalistom! 

Niestety, stereotypy i mity o raku mają się świetnie. W filmach nowotwór to (praktycznie bez wyjątku) skomasowane w czasie: diagnoza, wyniszczająca chemioterapia i śmierć. Człowiek, który się tego naogląda, żyje w przekonaniu, że rak to wyrok. Oj, jak Profilaki nad tym ubolewają! Owszem, istnieje wiele przypadków realizacji powyższego, zatrważającego schematu, jednak, hello, codziennie wiele osób słyszy wieści „udało się, raka nie ma”, a masa osób dożywa starości jako ozdrowieńcy! 


Sprawdź siebie i swoich bliskich za pomocą tej info-ilustracji. Najlepiej udostępnij ją u siebie! Niech wszyscy zobaczą, jak Pierś Paulina, Szyjka Samanta, Płuca Patryk, Jądra Jędrek i Znamię Zygmunt z uśmiechem obalają mity o raku!