Aśka i Estro

O jajnikach, hormonach, miesiączce i zapłodnieniu


Witaj na naszym małym party! Udało Ci się już poznać Lenę i zewnętrzną część genitaliów, Darka i zawartość miednicy mniejszej oraz Wandzię i macicę, szyjkę oraz pochwę. Czas na kolejne fikcyjne postaci, które wyjaśnią Ci dalsze kwestie związane z budową i funkcjonowaniem żeńskich genitaliów.


Jajnik i jajowód

Widzisz tamtą żywiołową trójkę? Ci to nigdy nie mogą nagadać się ze sobą, choć pracują w jednej firmie. Aśka, Tomek i Patrycja. Pracują w Estro. To niewielka agencja marketingowa, obsługująca kilka średniej wielkości firm. Dział zajmujący się prowadzeniem mediów społecznościowych klientów zajmuje dwa pokoje. W pierwszym siedzi Aśka, kierowniczka działu, która tworzy miesięczne plany komunikacji i nadzoruje ich realizację. Rezolutna Joanna zawsze ma głowę na karku i oko na podwładnych. Aśka dużo wymaga, ale jest lubiana. Rozpisaną na kolejne miesiące pracę wykonują siedzący w drugim pokoju Tomek i Patrycja – prywatnie brat i siostra, oboje ambitni, kreatywni, choć małomówni (szczególnie Patrycja), o dość delikatnej osobowości. Robota rodzeństwa polega głównie na codziennym wrzucaniu postów na kanały społecznościowe firm, z którymi współpracuje agencja. Przez większość czasu publikują więc zdjęcia, teksty oraz filmy. Raz w miesiącu dział mediów społecznościowych wypuszcza dodatkowo jedną większą kampanię. To prawie zawsze dość duże przedsięwzięcie. Ponieważ taka kampania wymaga wyjątkowej spójności w komunikacji z odbiorcami, zawsze od A do Z realizuje ją jedna osoba. Żeby było sprawiedliwie, Tomek i Pati robią to na zmianę – raz on, raz ona.


Aśka to przysadka mózgowa. Tomek i Patrycja to jajniki. Przysadka mózgowa reguluje produkcję hormonów, wytwarzanych przez jajniki. Wszystko działa w stałym cyklu, który trwa miesiąc. Posty w mediach społecznościowych to hormony – sterowane przysadką mózgową jajniki produkują hormony żeńskie, czyli na przykład estrogeny, występujące w trzech różnych typach. Zdjęcia to estradiol – główny hormon estrogenowy. Teksty to estron – estrogen pięciokrotnie mniej aktywny. Filmy to estriol – hormon charakterystyczny dla ciąży. Robiąc ruch w sieci, posty spełniają masę funkcji – estrogeny pomagają kościom, sercu, wątrobie i skórze, obniżają ciśnienie krwi, regulują temperaturę ciała, podnoszą libido i wpływają na przemianę materii. To nie tak, że bez tych hormonów pojawiają się cechy typowo męskie (w biologicznym sensie) – gdyby Tomek i Pati jednocześnie poszli na urlop, nie wrzucałyby się przecież samoistnie jakieś inne posty – praca po prostu stałaby w miejscu. Hormony produkowane przez jajniki dają żeńskie cechy, jednak ich brak nie skutkuje powstaniem męskich – musiałby pojawić się pracownik w zastępstwie, publikując inne treści, czyli coś musiałoby dodatkowo dostarczać hormonów męskich. Zasadniczo, hormony żeńskie i męskie występują we wszystkich zdrowych organizmach – to ich proporcje odpowiadają za to, skutki których hormonów, żeńskich czy męskich, widoczne są na pierwszy rzut oka. Czy rodzeństwo może wszystko pomylić, czyli czy praca jajników może zostać zaburzona? Może się tak zdarzyć, jednak spokojnie, nad wszystkim stara się panować rezolutna Aśka – Twoja przysadka mózgowa. Warto również wiedzieć, że kiedy Patrycja jest na urlopie, Tomek może pracować nawet na jedną trzecią etatu, a wszystkie posty i tak są opublikowane – jeśli trzeba, jedna trzecia jajnika potrafi na tyle ostro wziąć się do roboty, by wytwarzać tyle hormonów, co dwa całe jajniki.


Tworzony przez Aśkę co cztery tygodnie plan komunikacji to cykl miesiączkowy. Tak, za to odpowiada przysadka, której aktywność skutkuje przebiegiem produkcji hormonów w jajnikach. Miesięczny plan w Estro zaczyna się od pierwszego dnia cyklu, czyli pierwszego dnia menstruacji. Jak powstaje miesiączka? W drugiej fazie cyklu miesięcznego, czyli około czternastego dnia po pierwszym dniu krwawienia, jajniki zaczynają produkować kolejny hormon – progesteron, który przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Proces ten to comiesięczne przygotowanie macicy na ciążę. Jeśli się w nią nie zachodzi, błona śluzowa łuszczy się i w postaci krwi wydobywa na zewnątrz. Jak widzisz, jajniki produkują cały wachlarz hormonów. Do społecznościówek nie można wrzucać wciąż tych samych treści – wiadomo.


Wspomniałam o comiesięcznej, większej kampanii, którą na zmianę biorą na siebie Tomek i Patrycja. W każdym cyklu miesiączkowym, w specjalnym pęcherzyku, jajnik, którego kolej, wytwarza komórkę jajową. Czas ten nazywamy owulacją, jajeczkowaniem lub dniami płodnymi. Kampania idzie w świat, robiąc w sieci furorę lub nie. Uwolniona z pęcherzyka komórka jajowa przedostaje się do najbliższego z dwóch jajowodów, czyli lejkowych przewodów o długości nóżki wysokiego kieliszka do wina. Tam dojść może do połączenia komórki jajowej z plemnikiem, czyli zapłodnienia. Zapłodniona komórka jajowa przesuwa się następnie w stronę macicy, by tam rozwinąć się i stać płodem. Antykoncepcja uniemożliwia zajście części lub całości wymienionych wydarzeń. Klient może przecież do odwołania zrezygnować z kampanii i zostać przy samych postach.


Aśka, Tomek i Pati zawsze powtarzają, że siłą ich relacji jest uważność i wyważona współpraca. Oni naprawdę się lubią. Fajna ta ich agencja.__________Zapisz się do newslettera

(i bądź ze mną na bieżąco)