DIALOGI

„Dialogi” to rzeczowe spotkania ze specjalistami: tematy ważne dla zdrowia, możliwość zadawania pytań, ekspercka wiedza, przystępność, otwartość i brak tabu!

Spotkanie #001: Obniżenia narządów miednicy mniejszej

Pierwsza rozmowa dotyczy uroginekologii, a dokładniej obniżeń narządów w obrębie miednicy mniejszej. Komu grożą? Czym się objawiają? Jakie są metody leczenia? Czemu to tak ważny temat?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie prof. KAAFM dr n. med. Paweł Szymanowski, ginekolog, Prezes Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, członek Europejskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, autor nowych technik operacyjnych, podręczników i licznych publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych, wykładowca, szkoleniowiec.

Spotkanie #002: Profilaktyka psychologiczna i psychoonkologia

Tym razem porozmawiamy o profilaktyce psychologicznej i psychoonkologii. Czy istnieje profilaktyka psychologiczna? Jak powinna wyglądać relacja z lekarzem i przekazywanie złych wieści? Co dzieje się w psychice osoby z rakiem i jak sobie z tym radzić? Co ma w głowie ktoś, kto choruje na nowotwór ginekologiczny? Na te i inne moje oraz Wasze pytania odpowie Adrianna Sobol, psychoonkolożka i psychoterapeutka, współautorka książki „Oswoić raka”, członkini Zarządu Fundacji Onkocafe – Razem Lepiej, twórczyni platformy „Zdrowie zaczyna się w głowie”, wykładowczyni, pracownica szpitala onkologicznego, autorka licznych publikacji, edukatorka. 

Spotkanie #003: Nietrzymanie moczu

Tym razem porozmawiamy o nietrzymaniu moczu, czyli, potocznie, popuszczaniu. Dlaczego o problemie tak powszechnym mówimy tak mało? Czym różnią się wysiłkowe nietrzymanie moczu, parcia naglące i pęcherz nadaktywny? Na czym polega diagnostyka? Czy istnieją bezpieczne, małoinwazyjne i skuteczne metody leczenia? O co chodzi z kontrowersjami wokół taśm TOT i TVT? Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie prof. KAAFM dr n. med. Paweł Szymanowski, autor książki „Uroginekologia. Metody leczenia operacyjnego”, ginekolog, założyciel i były prezes Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, członek Europejskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, autor nowych technik operacyjnych, podręczników i licznych publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych, wykładowca, szkoleniowiec.

 

Spotkanie #004: Radioterapia

Czym w ogóle jest radioterapia i na czym polegają naświetlania? Czy to prawda, że można mieć jedną radioterapię w życiu? Które nowotwory leczy się w ten sposób? Jakie są skutki uboczne? Czy można myć skórę w miejscu, które jest naświetlane? Co znaczą takie słowa jak protonoterapia, grey i stereotaksja? Jak przeprowadza się brachyterapię poszczególnych obszarów ciała? Kiedy naświetla się oprócz, a kiedy zamiast operacji? Czy radioterapia paliatywna oznacza najgorsze?

Na te i inne pytania moje oraz Wasze odpowie dr n. med. Urszula Staszek-Szewczyk, absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, która w 2008 uzyskała tytuł doktora nauk medycznych w dziedzinie Chirurgii Onkologicznej, 6 lat później z radioterapii onkologicznej, a w listopadzie 2011 została specjalistką z chirurgii ogólnej. Pracuje w Dolnośląskim Centrum Onkologii, od maja 2012 roku w Zakładzie Teleradioterapii, następnie, od lipca 2016 roku, w Zakładzie Brachyterapii. Do marca 2020 roku pozostawała Adiunktem Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Nadal działa w zakresie szeroko pojętej edukacji onkologicznej w Europejskim Stowarzyszeniu Edukacji Onkologicznej (European Association for Cancer Education).