2081

Oto projekt, będący moją pracą doktorską na Łódzkiej Filmówce. To wizja świata, który zastaniemy w przyszłości. Scenkom przedstawionym na piętnastu fotografiach daleko jednak do odrealnionej, hiperbolicznej wizji rodem z odważnego science-fiction. Każdy obraz jest futurologiczną kreacją, opartą na wnikliwym opracowaniu naukowym. Pod pretekstem bardziej lub mniej istotnych sytuacji z życia rodzinnego i zawodowego, w „2081" poruszam kwestie rozwoju technologicznego, systemów sterowania i sieci danych, polityki i geopolityki, gospodarki i stylów pracy, ekologii, sztuki oraz transhumanizmu, również w ujęciu medycyny i genetyki. Zdjęcia obfitują w ciekawostki ze świata nauki. Clou projektu jest wpływ współczesnych technologii i szerzej rozumianych kierunków rozwoju cywilizacji i kultury na człowieka: myślenie, komunikację, relacje, dorastanie, samopoczucie oraz wyznawane wartości. To przyczynek do dyskusji, alarm, lecz jednocześnie pozbawiona histerii kontemplacja. Fotografiom towarzyszy tekst oraz film, będący hybrydą komputerowego making of fotografii oraz mini-wykładu teoretycznego.

Premierowa wystawa indywidualna odbyła się w kwietniu 2018 w Sali z Widokiem w Krakowskim Forum Kultury przy Małym Rynku. Projekt przyszło na żywo zobaczyć ponad 500 osób. Wernisaż wchodził w skład Cracow Gallery Weekend KRAKERS. Wydarzenie wsparli Magiczny Kraków, Instytut Kultury UJ, Radiofonia 100,5 FM, Polikultura, news.krakow.pl, KULTURAtka, Kwantowo.pl, Elektroniczny Kraków, ToMasz w Krakowie, Polak Potrafi oraz Akademia Fotografii. 

Po wzbogaconym spotkaniem autorskim finisażu goście uczestniczyli w „2081 Party“, na którym, w przestrzeniach Kawiarni Teatralnej, zaserwowano następujące atrakcje: występ KTLH live, będący muzyczną interpretacją projektu „2081” i performance’em dotyczącym przyszłości, sety didżejskie HiTrasha i Martina Sharpa, kosmiczne dekoracje oraz specjalnie przygotowane na tę noc galaktyczne shoty i drinki. 

Projekt prezentowany był również na międzynarodowym festiwalu sztuki cyfrowej Artboty | Patchlab Digital Art Festival 2018, a także na Tattoo Konwent 2019 oraz kilku ogólnopolskich konferencjach naukowych, czasem z wtórującą wiszącym obrazom prelekcją.

Fotografie z wystawy można kupić. To mierzące 100x70 cm wydruki pigmentowe na perłowym papierze Ilford Lustre, podklejone na dibond. Do każdej pracy dołączony jest certyfikat. Zdjęcie oraz certyfikat opatrzone są naklejkami holograficznymi. Każdą pracę można również pamiątkowo zakupić w formie plakatu A3 lub pocztówki. Zapraszam do kontaktu.

"2081 - the movie"

Wideorelacja z wystawy

Plakaty i ulotki

"2081 -- the movie":

Wywiad w Radiofonii